Birleşmiş Milletler, “2023 Dünyanın En Mutlu Ülkeleri” Raporunu Açıkladı!

Birleşmiş Milletler (BM), 2023 yılında dünyanın en mutlu ülkelerinin sıralandığı bir rapor yayınladı. Raporda İskandinavya ülkeleri yine başı çekti. Bizler de 2023 Dünyanın En Mutlu Ülkeleri raporunda ilk 10’da yer alan ülkeleri sizler için derledik.

Detaylar içerikte!

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), küresel anket verilerinden yararlanarak 2023 yılında “Dünyanın En Mutlu Ülkeleri” adlı raporunu yayınladı.

Rapora göre İskandinav ülkeleri bu yıl da bizleri şaşırtmadı ve listenin en üst sıralarında yer aldı.

150 ülkenin mutluluk seviyesinin sıralandığı listede geçtiğimiz yıl Türkiye 112. sıradayken bu yıl 102. sırada yer aldı. Peki dünyanın en mutlu ülkeleri hangileri? Gelin sıralamaya hep birlikte bakalım.

10. Yeni Zelanda:

Yeni Zelanda halkının nispeten rahat bir yaşam biçimi vardır. Birçoğunun işten sonra doğal alanlarda vakit geçirmek için daha fazla boş zamanları var. Ülkede iş-yaşam dengesi, siyasi istikrar, yüksek düzeyde güvenlik ve samimiyet açısından bakıldığında mutlu olmaları çok normal.

9. Lüksemburg:

Lüksemburg gibi küçük bir ülkenin mutlulukta yüksek sıralaması olması özellikle ülkenin güçlü GSYİH performansı, yüksek düzeyde özgürlük ve ortalama yaşam süresinden kaynaklanmaktadır.

8. İsviçre:

Belki bunu İsviçre çikolatasına borçludurlar diyebiliriz ama yine de bu tek başına yeterli olamaz tabii ki. Buradaki insanların mutluluğunda gelişmiş sağlık sistemi, alım gücünün yüksek olması ve doğal hayat en önemli etkenler arasında yer alıyor.

7. Norveç:

Norveç, GSYİH açısından son derece iyi sırada yer alıyor. Ülke, ‘sosyal destek’ kategorisinde ve ‘ortalama yaşam süresi’ kategorisinde de iyi durumda. Ülkenin öne çıktığı bir diğer alan da ‘yaşam seçimlerini yapma özgürlüğü’ kategorisidir.

6. İsveç:

Basit bir faktör belki ama bölgenin yüksek toplumsal güveni, güçlü refah sistemleri, nispeten düşük suç oranı ve düşük işsizlik sayesinde kendisini mutsuz olarak gören insan sayısı bu ülkede çok azdır.

5. Hollanda:

Bunun nedeni vatandaşın istihdam memnuniyeti, sosyal desteğe kolay erişimi, ruh sağlığı ve iyiliğidir. Hollanda, cömertlik endeksi, kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek ve yolsuzluk endeksinde iyi performans göstermektedir. Ayrıca Finlandiya ve Danimarka’nın ardından yolsuzluğun en az olduğu Avrupa ülkelerinden biridir.

4. İsrail:

Ülkede son yıllarda sosyal alanlarda yapılan iyileşmeler, sağlık alanında ilerleme ve eğitime önem verildiği göz önüne alındığında İsrail halkı da kendine mutlu ülkeler arasında yer buluyor.

3. İzlanda:

İzlanda, ortalama yaşam süresi, kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek, düşük yolsuzluk ve yüksek sosyal güven, cömertlik ve özgürlük gibi alanlarda iyi tablosuyla İskandinav komşularıyla benzer şekilde mutlu olan ülkelerden.

2. Danimarka:

Bu bir tesadüf değil. Kuzey ülkeleri mutluluk raporunda çok üst sıralarda yer alıyor çünkü ücretsiz eğitim ve sağlık, düşük suç oranları, rahat sosyal güvenlik ağları, nispeten homojen bir nüfusa sahipler ve bunlar da onları oldukça müreffeh yapıyor.

1. Finlandiya:

Elbette bu mutluluk havanın soğukluğundan gelmiyor. Hava sıcaklığının ortalama – 20 dereceleri gördüğü ülke, son yıllarda çeşitli kuruluşlar tarafından en istikrarlı, en özgür ve en güvenli olarak adlandırılıyor. Tabii bu da sosyal sistemlerinin iyi olmasından kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir