Bu Kripto Para Platformundan Büyük Olay: Forklandı!

Merkeziyetsiz bir kripto para veri sitesi, yöneticiler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ikiye ayrıldı. DeFi platformu DeFiLlama’nın kurucusu Charlie Watkins, ekibinin isteklerine karşın bir token başlatma kararından dolayı tepkiyle karşılaştığı için gerilim yüksek. Durum, DeFiLlama ekibinin projeyi “forklamasıyla” ele geçirme çabalarının başladığı noktaya kadar tırmandı. Bu gelişme, DeFi’ın “babası” olarak adlandırılan Andre Cronje’nin bile dikkatini çekti. İşte detaylar…

Kripto para platformunda anlaşmazlık

DefiLllama ekibi, tek bir ekip üyesinin diğerlerinden onay almadan bir token başlatmaya çalıştığı için tartışma yaşıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere DefiLlama ilk olarak Ekim 2020’de “defillama.com” internet sitesiyle piyasaya sürülmüştü. Şimdi, “llama.fi” olarak neredeyse aynı bir site açıldı. DefiLlama projesinin bir üyesi olan 0xngmi, 19 Mart’ta ekibin çoğunluğunun ikinci siteyi düşman bir şekilde “devralma” düşüncesi nedeniyle başlattığını söyledi. Ayrıca ikinci siteyi açanların, ekibin onayı olmadan bir kripto para başlatmak için “girişimde bulunduğunu” açıkladı.

Bir başka üye olan Tendeeno, 0xngmi’nin açıklamalarının meşru olduğunu söyledi. Ayrıca, yalnızca bir kişinin -0xLlam4- token başlatmaya çalıştığını öne sürdü. Tendeeno, Charlie Watkins’in, yani 0xLlam4’ün DefiLlama’yı yarattığını kabul etti, ancak 0xngmi’nin ekibe katıldıktan sonra geliştirmeden sorumlu olduğunu söyledi. Ayrıca 0xngmi’nin maaşlardan sorumlu olduğunu, ekibe liderlik ettiğini ve DefiLlama’da yasal çoğunluk sahibi olduğunu iddia etti.

Hangi site hayatta kalacak?

0xLlam4’ün, site geliri eksikliği nedeniyle ekibin isteklerine karşı bir token başlatmayı planladığı bildiriliyor. 0xLlam4, DefiLlama web sitesini ve Twitter hesabını kontrol ettiğinden, grubun diğer üyeleri bu sonucu doğrudan engelleyemez. Kurucu 0xLlam4 bir kamu açıklaması yaptı ve iddia edilen kriptoyu piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı bile belli değil. Twitter profili şu anda gizli ve geliştiriciyle iletişim kurmanın herhangi bir yolu yok gibi görünüyor.

Her iki site de şu anda aynı verileri sunuyor. Çeşitli DeFi projelerini listeliyorlar ve bu projelerde kilitlenen toplam kripto miktarını gösteriyorlar.  Llama.fi ekip desteğine sahip gibi görünse de, defillama.com’un iki yılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiği göz önüne alındığında, yeni sitenin kullanıcıları çekmeyi başarıp başaramayacağı belli değil. İki taraf bir anlaşmaya varırsa iki site yeniden birleştirilebilir.

Andre Cronje, konuya yönelik açıklama yaptı

Durum, kurucu 0xLlam4’u, yani Watkins’i destekleyen Fantom Vakfı Direktörü Andre Cronje’nin dikkatini çekti. Bir tweet’te Cronje, “faturaları ödemeyenlerin ideolojik düşünmesinin kolay olduğunu” belirterek Watkins’i savundu. Watkins’in yıllardır DeFiLlama’nın tüm masraflarını kendi cebinden karşıladığını belirtti ve herkesin ona sırt çevirmesini izlemenin “iğrenç” olduğunu söyledi. Cronje ayrıca, Watkins’in bir token başlatma kararının açgözlülükten değil, daha çok sürdürülebilirlik arzusundan kaynaklandığını savundu.

Watkins’in mali desteği olmadan DeFiLlama’nın fon toplamak veya reklam eklemek gibi yeni gelir kaynakları bulması gerekeceğine dikkat çekiyor.  Durum, ekiplerin çıkar çatışması yaşadığında ortaya çıkan zorlukları vurguluyor. Bir yandan Watkins, DeFiLlama’ya önemli miktarda para yatırdı ve anlaşılır bir şekilde projeyi sürdürmenin yollarını arıyor. Öte yandan, ekibin geri kalanı, bir token başlatmanın projenin itibarı ve uzun vadeli uygulanabilirliği üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir