Ekranlardan Gözünüzü Ayıramayacaksınız: Piyasaları Veri Odaklı Bir Hafta Bekliyor

Geride bırakılan haftada yaşanan yoğun ekonomik gündemin ardından, gelecek hafta daha veri odaklı gündem takip edilecek.

Yurt içinde kapasite kullanım oranı, güven endeksleri, bankacılık sektörü aylık gelişmeleri, dış ticaret ve hizmet sektörü üretici fiyatları verileri öne çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı özetini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’in olası Türkiye raporu da takvimde yer alıyor.

Yurt dışında ABD’den bekleyen konut satışları, final GSYH rakamları, kişisel gelir ve harcamalar, çekirdek PCE, Chicago PMI, Michigan tüketici güveni, Almanya’dan tüketici fiyatları, iş gücü verileri, ifo ve GfK, Euro Bölgesi’nden güven endeksleri, tüketici fiyatları ve işsizlik oranı verileri daha öncelikli izlenecek.

27 Mart Pazartesi yurt içi piyasalarda, TCMB, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri ile TÜİK, hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri açıklanacak (10.00).

Yurt dışı piyasalarına gündeminde, haftaya Japonya’dan gelecek hizmet üretici fiyatları verileriyle başlayacak. Avrupa’da günün en önemli verisi Almanya’nın ekonomik görünümünü en iyi yansıtan anketlerden olan ifo endeksleri olacak. 

Amerika piyasaları Meksika’dan gelecek dış ticaret rakamlarıyla güne başlayacak. Brezilya’dan ödemeler dengesi raporu gelecek. ABD’den beklenen tek veri bölgesel bir endeks olan Dallas Fed Teksas imalat aktivite endeksi olacak.

28 Mart Salı yurt içi piyasaların gündeminde, TCMB 2022 yılına ait 91’inci Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı olacak.

Yurt dışı gündemde de Fransa’da imalat sektörü güven endeksi ve İtalya’dan gelecek; tüketici güven ve iş dünyası güven endeksleri olacak.

ABD’de öncü mal ticaret dengesi, öncü toptan ve perakende stoklar verileri açıklanacak. Piyasalar ABD’den gelecek üç endeksi daha takip edecekler; Richmond Fed imalat endeksi, Conferance Board tüketici güven endeksi ve Dallas Fed Teksas hizmet sektörü aktivite endeksi.

29 Mart Çarşamba yurt içi piyasaların gündeminde, BDDK tarafından bankacılık sektörünün toplulaştırılmış rakamları açıklanacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde ise, Güney Kore’de üst üste iki aylık düşüşünü son veride sonlandıran tüketici güveni endeksinin yeni seviyesi takip edilecek. 

Almanya’nın hanehalkının görünümünü yansıtan önemli endekslerinden GfK tüketici güven endeksi açıklanacak. Bir başka tüketici güven endeksi de Fransa’dan gelecek. 

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak. ABD’de satışı yapılmış, ancak işlemleri tamamlanmamış konutları gösteren bekleyen konut satışları rakamları gelecek.

30 Mart Perşembe yurt içi piyasaların gündeminde, TÜİK 5 alt endeksin (Tüketici %20, reel kesim %40, hizmet %30, perakende ticaret %5 ve İnşaat %5) bileşiminden oluşan ekonomik güven endeksini açıklayacak. BDDK ve TCMB haftalık verileri yayımlanacak.

Küresel piyasaların gündeminde, Güney Kore’de iş dünyası güven endeksi beklenecek.

İtalya’nın işsizlik oranı verisi duyurulacak. Euro Bölgesi için görünüm ve güven endeksleri yayımlanacak. İtalya’dan üretici fiyatları endeksi verileri gelecek. Almanya’da 6 eyaletten gelen tüketici fiyatları verilerinin ardından Ülke geneli için rakamlar yayımlanacak. 

Brezilya’dan üç veri aynı saatte yayımlanacak; IGP-M fiyat endeksi, hizmet sektörü güven endeksi ve ticaret güven endeksi. Brezilya’dan takip edilecek önemli bir veri de sanayi üretimi olacak. 

ABD’de 2022 yılının son çeyreği için GSYH rakamları kesinleşiyor. Aynı saatte ABD haftalık işsizlik başvuruları da ekranlara düşecek.

Haftanın ve ayın son işlem günü olan 31 Mart Cuma yurt içi piyasalarda, TÜİK, dış ticaret istatistikleri ile bitkisel ürün denge tabloları, hizmet üretici fiyat endeksi verileri, MÜSİAD tarafından hazırlanan sanayi ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetlerini değerlendiren SAMEKS endeksleri yayımlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2022 yılının son çeyrek dönemine ilişkin borç stok istatistikleri yayımlanacak. TCMB aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımlayacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye için kredi notu değerlendirmesini açıklayacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde de Güney Kore’den gelecek sanayi, inşaat, hizmet üretimi, perakende satışlar ve öncü göstergeler yayımlanacak. Çin’de kamunun imalat sektörü satın alma yönetici endeksi (PMI) yayımlanacak. 

Avrupa’da veri akışı Almanya’nın istihdam, ILO uyumlu işsizlik ve ithal-ihraç fiyatları verileriyle başlayacak. Ayna saatte İngiltere’den 2022 yılının son çeyreği için final GSYH rakamlarıyla, cari işlemler dengesi verileri takip edilecek.

Fransa’dan tüketici ve üretici fiyatlarıyla, tüketici harcamaları verileri aynı anda ekranlara düşecek. Almanya’nın bu kez iş gücü verileri ekranlara yansıyacak. Bir önemli veri de Euro Bölgesi’nden gelecek ve Mart ayına ilişkin öncü tüketici fiyatları açıklanacak. Euro Bölgesi’nin aynı saatte ekranlara düşecek diğer verisi işsizlik oranı olacak.

Brezilya’nın işsizlik oranı açıklanacak. ABD’de kişisel gelir ve harcamaların yanı sıra, piyasaların son dönemde daha yakından izlediği çekirdek PCE rakamları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir