Gary Lineker: İngiliz hükümetinin mülteci planını eleştiren paylaşımı üzerine BBC’nin görevine ara verdiği eski milli futbolcuya destek büyüyor

Getty Images

BBC’de spor programı sunucusu ve İngiltere’nin ünlü eski milli futbolcularından Gary Lineker’in hükümetin yeni mülteci yasa tasarısıyla ilgili sosyal medya paylaşımı nedeniyle başlayan tartışmalar, İngiliz kamu yayın kurumu ile kriz noktasına geldi.

Lineker, Salı günü attığı bir tweette Muhafazakar Parti hükümetinin yeni mülteci yasa tasarısında kullanılan dilin, Nazi yönetiminin hakim olduğu “1930’lar Almanyası’nda kullanılandan pek farklı olmadığını” yazmıştı.

BBC yönetimi ve hükümet Lineker’e tepki gösterdi.

BBC, Lineker’in Twitter paylaşımında “tarafsızlık” kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle spor programı sunucusu olarak görevine ara verileceğini açıkladı.

BBC’den yapılan açıklamada, Lineker’in, sosyal medya kullanımıyla ilgili bir anlaşmaya varılıncaya kadar, Match of the Day (Günün Maçı) programının sunuculuğunu yapmayacağı belirtildi.

Lineker’in “son dönemdeki sosyal medya aktivitesinin BBC ilkelerini ihlal ettiğini” belirten açıklamada, kendisinin “siyasi partilerle ilgili veya tartışmalı siyasi konularda taraf olmaması gerektiği” vurgulandı.

Getty Images

BBC KARARINA TEPKİLER

Programda maçları yorumlayan eski futbolcu Ian Wright, Alan Shearer, Micah Richards ile Jermaine Jenas ve diğer yorumcular tek tek açıklama yaparak programda yer almayacaklarını söyledi.

Bunun üzerine BBC, bu geceki programın sunucusuz ve yorumcular olmaksızın maç özetleri şeklinde yayımlanacağını açıkladı.

Eski BBC Genel Direktörü Greg Dyke ise BBC’nin Lineker kararıyla kendi itibarını zedelediğini söyledi.

Dyke, BBC’de 11 haber çalışanlarına uygulanan sosyal medya kurallarının spor programı sunucuları açısından bağlayıcı olmayacağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İngiltere hükümeti Salı günü Avam Kamarası’nda ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin bu ülkede iltica başvurusunda bulunma hakkını ortadan kaldıran yeni yasa tasarısını sundu.

Lineker, Twitter hesabından, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Avam Kamarası konuşması klibine “Aman tanrım, bu korkunç ötesi” yorumunu yaptı.

Kendisine “ileri gittin” diyen bazı kullanıcılara yanıt verirken de “Biz diğer önde gelen Avrupa ülkelerinden çok daha az mülteci alıyoruz” dedi ve sürdürdü:

“Bu, en korumasız insanları hedefleyen ölçüsüzce acımasız bir politikadan başka bir şey değil ve kullanılan dil de Almanya’da 30’larda kullanılandan pek farklı değil. Bu durumda ben mi ileri gitmiş oluyorum?”

Braverman, “Hukuki, ölçülü ve insani” diye nitelediği önlemlerin 1930’lar Almanyası’na benzetilmesinden hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Lineker, eleştiriler üzerine, “sesi olmayan” insanların haklarını savunmaya devam edeceğini, BBC’nin bir sözcüsü ise ünlü sunucuyla konuşulacağını ve kendisine “sorumluluklarının hatırlatılacağını” vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir