HSBC 2024 Altın Tahminini Açıkladı: Bu Seviyeler Tutmayabilir!

ABD dolarındaki zayıflık altın fiyatlarının 2023’ün son ayında rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. Böylece altın 2.000 doların üzerine yerleşti ve kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte HSBC’deki döviz analistler sarı metal için çok umutlu değil. Analistler, yatırımcıları bu seviyenin yeni yılda tutmayabileceği konusunda uyarıyor.

HSBC analistleri: Altın fiyatı geri adım atabilir!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın 2024’ün ilk iki haftasında yerini korumayı başardı. Bununla birlikte HSBC, değerli metaller ekibi, piyasanın aşırı gerildiğini söylüyor. Bu yüzden, yüksek fiyatların fiziki talebi olumsuz etkileyerek, mücevher ve külçe satışlarını düşüreceğini öngörüyorlar. Aynı zamanda, bankanın döviz analistleri ABD dolarında yenilenen bir ivme görmeyi bekliyor. Dolayısıyla bu da fiyatlar üzerinde baskı yaratacak. Dolar için en büyük itici güç Federal Reserve’in kısıtlayıcı para politikası olmaya devam ediyor.

Döviz analistleri, piyasaların bu yıl beklenen faiz indirimlerini fiyatlandırmada çok agresif olabileceğini söylüyor. Piyasanın gevşeme konusunda fazla iyimser olduğu kanıtlanırsa, bu durum ABD doları için yeni bir yükseliş ivmesi sağlayabilir. Bu bağlamda analistler, altın fiyatı için şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in 138 baz puanlık faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri, Fed’in nokta grafiğinin ima ettiğinin ve ekonomistlerimizin 75 baz puanlık indirim tahminlerinin oldukça üzerinde. Beklenen bu indirimlerin ölçeği tam olarak gerçekleşmezse, altın fiyatı geri adım atabilir.

Pozitif reel faizlerin bu yıl altın için ters rüzgar olması mümkün”

HSBC analistleri aynı zamanda, bu yıl yapılacak birkaç faiz indiriminin daha yüksek reel faiz oranlarını destekleyeceğini söylüyor. Ayrıca, değerli metal için bir başka ters rüzgar yaratacağını belirtiyorlar. HSBC raporunda analistler şu hususların altını çiziyor:

Altın tarihsel olarak ABD reel faizlerine duyarlı ve bu ilişkide önemli bir kopukluk olsa da, değerli metaller analistimiz pozitif reel faizlerin bu yıl altın için ters bir rüzgar olabileceğini düşünüyor.

HSBC, parlak metal için aşağı yönde bir sınır görüyor!

Şu ana kadar piyasalar, enflasyon baskıları inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam etse bile, Fed’in Mart ayında faizleri düşürmeye başlayacağı fikrinden vazgeçmedi. HSBC’nin raporu, ABD’de çekirdek tüketici fiyatlarının son 12 ayda %3,9 artarak beklenenden daha yüksek çıktığını gösteren Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi öncesinde yayınlandı. İnatçı enflasyona rağmen piyasalar Mart toplantısında faiz indirimine %68’den fazla ihtimal veriyor. Altın fiyatının önümüzdeki birkaç ay içinde bir miktar satış baskısına maruz kalması muhtemel. Ancak, HSBC aşağı yönde bir sınır görüyor. Bu doğrultuda analistler, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Bir dizi temel faktör, altın fiyatını tarihsel olarak hala yüksek bir seviyede tutacaktır. Örneğin, jeopolitik ve ticari riskler yüksek ve 2024’te 75 ülkenin seçime gitmesi nedeniyle yüksek kalabilir ve altın fiyatlarına temel destek sağlayabilir. Jeopolitik riskler ve portföy çeşitlendirme ihtiyaçlarının tetiklediği merkez bankası talebi tarihsel olarak güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak 2.000 doların üzerindeki fiyat seviyelerinde tam olarak sürdürülemeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x