Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan modeli iktisat: Düşen enflasyon artışa geçti

Kutalmış Gürbüz

TÜİK bugün Temmuz ayı Enflasyon oranını Aylık %9,49, Yıllık olarak ise %47,83 olarak açıkladı. Açıklanan oranlar ne anlama gelmektedir ve bunun Emeklilerin ücret artışlarında etkisi ne olacaktır?

Açıklanan enflasyon oranı hakkında söylenecek ilk husus ülkemizde 1 ayda yaşanan fiyat artışının gelişmiş ülkelerde 1 yılda gerçekleşen enflasyonun tam 2 katı olasıdır. Yani Türk toplumu Almanların, Fransızların, İngilizlerin, Amerikalıların 1 yılda gerçekleşen enflasyon oranının sadece bir ayda 2 katı kadar fiyat artışına maruz kalmasıdır. Artık kimse enflasyon artıyor ama dünyada da aynı şey söz konusu deme kurnazlığına kalkışmasın.

Yıllık enflasyonu tek haneye indireceğini söyleyip, Aylık Enflasyonu neredeyse çift haneye yükseltmek tam anlamıyla iş bilmemek ve büyük bir başarısızlıktır.

Aylık enflasyonun bu kadar yüksek çıkmasının müsebbipleri; Hayatında hiç ekonomi eğitimi almamış Cevdet Yılmaz, 2008’deki kötü performansıyla Mehmet Şimşek ve ABD’de çalıştığı Bankayı batırdığı iddia edilen Gaye Erkan’ın yanlış kararlarıdır.

Şöyle ki bir yandan fiyat artışlarını önleyeceğiz deyip, diğer yandan Girdiler ve Enflasyon üzerinde en yüksek etkiye sahip Benzin ve Motorin üzerindeki Vergileri bütçe açığını kapatmak için bu kadar yüksek bir şekilde arttırmalarıdır.

Enflasyon, son 7 ayda düşme eğilimine girmişken, yapılan bu bariz hatayla birlikte yıllık bazda Haziran ayındaki %38,21 düzeyinden Temmuz ayında %47,83’e yükselmiştir.

Peki yıl sonuna kadar durum nasıl olur?

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın %58 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminini dikkate aldığımızda, bu durumda yıl sonuna kadar her ay ortalama %4’lük bir aylık enflasyon artışı söz konusu olacaktır. Yani mevcut fiyatların üstüne önümüzdeki 5 ayda kümülatif olarak 20 Puanlık bir fiyat artışı yüklenecektir.

Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonun 2024’ün ikinci yarısından itibaren düşeceğini bugün açıklaması, Gaye Erkan’ın Enflasyonun 2023 Aralık ayına kadar artacağı ifadesi ile de çelişmektedir.

Şöyle ki enflasyon Aralık 2023’de pik yapacaksa, Gaye Erkan’a göre Ocak 2024’den sonra düşmeye başlamalıdır.

Oysa, Mehmet Şimşek Gaye Erkan’ın üstü olduğuna göre, ifadesini doğru kabul edersek, Enflasyon oranı 2024’ün ilk 6 ayında sabit kalıp sonra düşmeye başlamayacağına göre, Ocak 2024’den sonraki 6 aylık dönemde artmaya devam edecektir. Bu durumda tekrar 2022 Ekim ayındaki zirve düzey olan %85’leri göreceğimizi söylemek kehanet olmayacaktır. Ekonomi yönetiminin başındaki 3 yetkilinin bu tür çelişkili tahmin ve kararları ile daha çok sıkıntılı günlerin önümüzde olduğu açıktır.

Enflasyon düşme eğilimine girmişken, yaptıkları Benzin ve Motorin fiyat artışları ile Enflasyonu tersine çevirme becerisini (!) gösteren bu uyumsuz ekip, aynı zamanda Maliyet Enflasyonunu da tetiklemiş ve yangının üzerine benzin dökmüşlerdir.

Enflasyonu indireceğiz diye 16 milyon Emekliye Temmuz ayında ücret artışı yapmaya kıyamayan Hükümet, söylediklerinin tam tersini yaparak, Emeklileri yılın 2. Yarısında ölüme terk etmiştir.

Oysa Emeklilere yapılacak artışların SGK Bütçesine etkisi ve talep artışı gibi dolaylı düşük yansımaları söz konusu olup, Benzin ve Motorin veya Asgari Ücret gibi doğrudan maliyet arttırıcı etkisi bulunmamaktadır.

Yaptığım tahminlere göre yılın 2. Altı ayında oluşacak Enflasyon Farkı %32 olacaktır ve Hükümet Emekli Ücret Artışını en az %40, ortalama ise %50 arttırmak zorundadır. Çünkü verilen %25’lik artışın 9,5 puanı daha ilk ayda erimiştir.

Aslında bu konuda ifade edilecek en doğru ve vicdani kanaat, 16 Milyon Emeklinin gasp edilen 6 aylık haklarının da ilave olarak verilmesi, hatta Hükümetin kendi memuruna verdiği yüksek oranlı artışı ve seyyanen zammı yarından tezi yok bir an önce Emeklilere de sağlamasıdır. Milletvekiline ve Memura farklı, Emekliye farklı Enflasyon Oranı uygulamak tamamen kötü niyetten başka bir şey değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x