Altında tüm zamanların rekoru! Sert yükselişin nedeni belli oldu

7 Ekim tarihinde İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaş jeopolitik riskleri körüklerken altın fiyatlarının sert yükselmesine neden olmuştu. İlerleyen süreçte ise savaşın daha fazla ülkeye sıçramayacağına ilişkin beklentilerle birlikte bölgede tansiyon düşmüş ve altın fiyatları gerilemişti. Altın fiyatlarında tüm zamanların rekoru geldi. Peki sert yükselişin nedeni ne? İşte detaylar…

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Fed’in toplantı tutanaklarının yayımlanmasından sonra makro veri setinin de bunu teyit etmesi ve faiz indirimlerine yönelik yorumların Fed yetkililerinden duymaya başlamamızın etkisiyle ons altında yükseliş hareketinin devam ettiğini gördük. Buna ek olarak düşen tahvil getirileri ve dolar endeksinde 3 haftalık düşüşün ardından 102’li seviyelerin görülmesi altında katalist etki yaratan diğer unsurlar olduğu kanısındayız.

GRAM ALTIN İÇİN YENİ DESTEK VE DİRENÇ SEVİYELERİ NELER?

Gram altında gün içi işlemlerde 1895 TL desteğinin çalıştığını söyleyebiliriz. Bu seviye üzerinde gelebilecek toparlanma hareketlerinde 1905 TL direnci hedeflenebilir. 1905 TL üzerindeki fiyat oluşumlarında ise 2000 TL direncine doğru yükseliş hareketini takip edebiliriz.

ALTIN DAHA DA YÜKSELİR Mİ?

Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentilerin gelişmesi ve içeride OVP’de öngörüldüğü gibi dolarda yükselişin gerçekleşmesi halinde gram altında yeni seviyeleri konuşabiliriz. Bu tablonun bozulmaması halinde ve teknik seviyelerin gözetilerek altında alımlar yapılabileceği görüşündeyiz.

BORSADA YÖN NE OLUR?

orsada bir miktar belirsizliğin gündeme gelmesi bile likiditede etkili olmakta ve kar satışlarının bile sert bir şekilde gerçekleştiğini görmekteyiz. Şu sıralar gündeme gelen borsadan vergi alınacağına yönelik haber akışlarının da etkili olduğu zaman diliminde Borsa İstanbul’da yataya yakın bir hareketlilik görmekteyiz. Endekste, likiditeyi besleyebilecek haber akışlarının gelmesi ve 8000 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 8500 direnç seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. 2023 yılının sonuna doğru ise 8500 puan üzerinde hatta 9000’e yakınsayan bir Borsa İstanbul göreceğimizi düşünmekteyiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x