Feyza Altun’dan Dilan Polat yorumu: 5 yılda fabrikatör olunabiliyor mu?

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu Dilan Polat ve Engin Polat hakkındaki para aklama iddialarını avukat Feyza Altun,  yazar ve vergi uzmanı Nedim Türkmen ve gazeteci Emrullah Erdinç canlı yayında değerlendirdi. Altun, Polat ailesi hakkında, “2018’de Tiktok çeken bir aile bunlar. 2018’den 2023’e kadar 5 yılda fabrikatör olunabiliyor mu?” dedi.

İpek Özbey moderatörlüğünde ekrana gelen Nokta Atışı’nda, açıklamaları ve yaşantısıyla gündemden düşmeyen Polat ailesinin para aklama iddiaları konuşuldu.

“5 yılda fabrikatör olunabiliyor mu?”

Altun, Polat çiftine ilişkin şunları söyledi:

“Deniyor ki, ‘Bizim fabrikamız var, biz milyonlarca ürün üretiyoruz.’ Ortada görünen bir fabrika yok, sadece depolar var. Ben burada, diğer kozmetik ürünü satan firmalarla haksız rekabet edildiğini ve de tüketiciyi yanıltıcı bilgi verildiğini düşünüyorum. Fason üretim olduğunu düşünüyorum bunların. Ya gösterdiği kadar zenginlik içerisinde değil ya da gösterdiği zenginliğe bir kılıf arıyor diye düşünüyorum. 2018’de Tiktok çeken bir aile bunlar. 2018’den 2023’e kadar 5 yılda fabrikatör olunabiliyor mu?”


“Türkiye, vergisel anlamda ölmeden cenneti yaşatan bir ülke”

Türkmen ise, “’Fabrikan nerede?’ sorusunu aslında devletin sorması gerekir ama sorabilir mi? Aslında en kritik soru bu. Kimseye ‘Nereden buldun?’, ‘Nasıl harcıyorsun?’ diye sorulamıyor. Bizim mevduatımız buna uygun değil. Biz Türkiye’de parayı takip etmiyoruz, malı takip ediyoruz. Batı, parayı takip ediyor. Türkiye ölmeden cenneti yaşatan bir ülke vergisel anlamda” şeklinde konuştu.

“Kara para aklama yöntemlerinin en önemlilerinden biri de nakit para kullanılan iş yerlerinin açılmasıdır” diyen Türkmen, “Muhasebesi kontrol edilemeyen bir yerde, suç geliri varsa kolay bir şekilde orayla karıştırabilirsiniz, sisteme karıştırabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“İki şirketin de hala ödenmemiş vergi borcu var”

Erdinç de, “Dilan Polat mesela böyle bir güzellik salonu açarken hangi sertifikayla açtı?” sorusunu sordu.

Vergi dairesinin, Polat çiftine dair iddiaları incelemeye başladığını aktaran gazeteci Emrullah Erdinç, “Bu kadar lüks yaşıyorsunuz, bu kadar lüks yaşarken de son 5 yıllık, kardeşiyle olan şirketlerine bakıyorsunuz, yaklaşık 6 milyonluk bir vergi. İki şirketin de hala ödenmemiş vergi borcu var. Bu rakamlar da düşük rakamlar. Size teslimat yapan bir kuryeye Cumhuriyet altını verebiliyorsanız, özel uçak aldığınızı ekranlarda söyleyebiliyorsanız o zaman ödemediğiniz vergileriniz var, bunları neden ödemiyorsunuz? Bu gösterişi kime yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x