İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hizbullah’a Meydan Okudu!

İsrail-Filistin savaşı bütün yıkımıyla devam ederken bir yandan Lübnan Hizbullahı’nın İsrail’in kuzeyinden saldırı yapma ihtimali konuşuluyordu. Bu konuya ilişkin açıklamalar yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hizbullah’a meydan okudu. ‘2006 Temmuz Savaşı’nı özleyeceksiniz’ diyen Netanyahu, iki cephede savaş verdiklerini ve başka saldırılara da hazır olduklarını belirtti.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı Aksa Tufanı operasyonu sonucu İsrail-Filistin savaşı başlamıştı.

İsrail’in Gazze bombardımanlarında Filistin tarafında kayıplar gün geçtikçe artıyor. Filistin’in Gazze’deki Sağlık Bakanlığı şimdiye kadar 4 bin 651 Filistinlinin İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail ordusunun yaptığı açıklamada ise 307 İsrail askerinin hayatını kaybettiği, 1200 askerin de yaralı ve sakat durumda olduğunu belirtti.

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria sınır hatları dışında Lübnan ile olan sınırında da ara sıra çatışmalar oluyordu. Hizbullah ve İran, bu sınırdan İsrail’i tehdit ediyordu.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Netanyahu, İsrail’in kuzeyindeki ordu üssünde askerlerle bir araya geldi. Yaptığı konuşmada Netenyahu, “Kuzeyde tehditleri durdurmak ve güneyde Hamas’ı yok etmek için iki cephede bir varoluş savaşı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İsrail’in Hizbullah ile olası bir çatışma yaşamasına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Twitter paylaşımı:

Netanyahu paylaşımında, “Eğer Hizbullah savaşa girmek isterse 2006 Temmuz Savaşı’nı özleyecek. Hayatının hatasını yapacak. Onu hayal edemeyeceği bir güçle sakat bırakacağız. Bu Hizbullah ve Lübnan için feci olacak. Her türlü senaryoya hazırız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x