İsrail’den gazetecilere saldırı

İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te görev yapan Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Mustafa Haruf’u görevi sırasında şiddetli şekilde darbetti, gazeteci hastaneye kaldırıldı.

Olay, İsrail güçlerinin, 10 haftadır Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınmasına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle bir grup Filistinlinin Mescid-i Aksa yakınındaki Vadi el-Cevz Mahallesi’nde namaz kılmak için toplandıkları sırada gerçekleşti.

Bölgede barikatlar kuran İsrail polisleri, o sırada olayı takip eden AA foto muhabiri Haruf’a önce silah çekti, ardından yere düşürüp, yerde tekmeleyerek darbetti.

Aldığı şiddetli darbeler nedeniyle yüzünde ve vücudunda yaralanmalar oluşan Haruf, ambulansla Doğu Kudüs’teki Makasid Hastanesi’ne kaldırıldı.

İsrail polisleri ayrıca, Haruf’un yanındaki kameraman Faiz Ebu Rumeyle’ye de saldırdı.

Öte yandan İsrail polisi, saldırıda bulunan polisler hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

Polis Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Sınır Polisi Komutanlığı, Doğu Kudüs’teki faaliyetler sırasında dolaşan videoda gözlemlenen polis memurları hakkında derhal operasyonel görevden uzaklaştırma başlattı. Bu polislerle ilgili konu Emniyet İç Soruşturma Şube Müdürlüğüne iletilmiştir” ifadelerine yer verildi.

ALMANYA’DAN KINAMA

Almanya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Steffen Seibert, X sosyal medya platformundaki hesabından, İsrail polisinin, Haruf’u darbettiği görüntüleri alıntılayarak, “Bu, dehşet verici ve çok endişe verici bir polis davranışıdır.” ifadesini kullandı.

Seibert, paylaşımında, “İsrail, vatandaşlarının güvenliğine ne şekilde hizmet edebilir?” sorusunu yönelterek, İsrail polisinin tutumunu eleştirdi.

AL JAZEERA MUHABİRİ VE KAMERANINA YARALANDI

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre de İsrail’in Han Yunus kentinde yerinden edilenlerin kaldığı Ferhane Okulu yakınına düzenlediği saldırıda Al Jazeera televizyonu Gazze muhabiri Dahduh ve kameramanı Ebu Dakka’ya şarapnel parçaları isabet etti.

Elinden, kolundan, omzundan ve karnından yaralanan Dahduh, Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hayati tehlikesi olmayan gazetecinin sağlık durumunun stabil olduğu ancak cerrahi operasyon geçirmesi gerektiği öğrenildi.

Kameraman Ebu Dakka ve diğer yaralıların ise saldırıdan sonra yaralı halde sığındıkları Ferhane Okulu’nun olduğu bölge İsrail güçlerince kuşatıldı.

İsrail askeri araçlarının ablukası nedeniyle bölgeye ambulanslar giremediği için Ebu Dakka henüz hastaneye nakledilemedi ve gazetecinin sağlık durumu öğrenilemedi.

89 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Al Jazeera ekibini dördüncü kez kasten hedef aldığı belirtilerek bu durum uluslararası hukuku ihlal eden bir suç olarak nitelendirildi.

Açıklamada, “Dahduh ve Ebu Dakka’nın yaralanması, gazetecilerin korkutulması, İsrail’in çocuklara, kadınlara ve sivillere yönelik işlediği suçların gizlenmesi ve gazetecilerin gerçekleri duyurmalarının engellenmesi bağlamında gerçekleşmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 89 gazeteciyi öldürdüğü, 8’ini alıkoyduğu ve çok sayıda gazeteciyi de yaraladığı bilgisi verildi.

İsrail’in 25 Ekim’de Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda bir evi hedef aldığı saldırıda Al Jazeera Gazze muhabiri Dahduh’un eşi, oğlu ve kızı dahil olmak üzere ailesinden çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x